Co to jest frezowanie CNC?

Frezowanie CNC

Obróbka materiałów to niezbędny element pracy wielu branż, w tym zakładów przemysłowych. Obecnie dąży się do jak największej precyzji wykonania usługi, przy zachowaniu szybkości jego przebiegu. Jednym słowem – stawia się na niezawodność. Z tych względów najczęściej wybieraną opcją jest frezowanie CNC. Co to jest, jakie daje korzyści oraz gdzie jest wykorzystywane?


Co to jest frezowanie CNC? Jak przebiega?

Frezowanie CNC jest jedną z dostępnych metod obróbki materiału metodą skrawania. Cechuje ją pełne zautomatyzowanie procesu, które wymaga odpowiednich umiejętności osoby obsługującej urządzenie.

Usługi CNC to – zgodnie z angielskim rozwinięciem skrótu – komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych. Do ich świadczenia potrzebna jest wiedza z zakresu programowania, robotyki, automatyki oraz mechatroniki, a także szereg umiejętności miękkich, które ją uzupełniają. Wśród nich wymienić trzeba zwłaszcza kreatywność.

Proces frezowania CNC opiera się na obrabianiu przez urządzenie metodą skrawania nieruchomego przedmiotu. Frezarka wykonuje w tym czasie zaprogramowany wcześniej ruch obrotowy, a jej ostrza pozbywają się wierzchniej warstwy obiektu. Dzięki takiemu działaniu uzyskujemy pożądane wymiary, kształty, a także właściwości obrabianej powierzchni.


Frezowanie CNC – co to oznacza dla przemysłu? Korzyści ze stosowania tej metody

Odwieczną tendencją ludzkości jest dążenie do usprawniania życia w różnych jego obszarach. Nic więc dziwnego, że w przemyśle także dąży się do cyfryzacji, która pozwoli uzyskać lepsze efekty, niż w przypadku pracy manualnej człowieka. Tak właśnie jest w przypadku frezowanie CNC.

Pełna automatyzacja procesu pozwala wyeliminować ryzyko błędów, które zawsze istnieje – mniejsze czy większe – w przypadku manualnego sterowania frezarką. Jednocześnie umożliwia uzyskanie produktu końcowego znacznie przewyższającego obróbkę ręczną pod względem precyzji. Co ważne, nie ulega on zmianie w przypadku produkcji seryjnej, gdzie wymagana jest powtarzalność elementów. Każdorazowo uzyskamy nawet do 0,002 mm dokładności (w zależności od producenta frezarki).

Frezowanie CNC jest też idealną metodą dla tych, którzy od zawsze dążyli do perfekcyjnego odwzorowania założeń swoich projektów. Teraz jest to nie tylko możliwe, ale również niesie za sobą szereg dodatkowych korzyści, niejako “efektów ubocznych” w pozytywnym tych słów znaczeniu. Taka metoda obróbki umożliwia bowiem znaczne przyspieszenie procesu produkcyjnego, a jednocześnie precyzyjnie określone parametry sprawiają, że ograniczeniu ulega zużycie materiałów.

Frezowanie CNC jest ponadto bardzo uniwersalną metodą obróbki. Z jego pomocą przeprowadzimy precyzyjną obróbkę zarówno metalu, jak i drewna czy stali i tworzyw sztucznych. Z każdego z tych materiałów wykonać możemy skomplikowane kształty. Frezowanie sprawdzi się w wielu przypadkach, dlatego jest tak chętnie wykorzystywane.


Frezowanie CNC – zastosowanie

Frezowanie CNC jest szeroko wykorzystywane w wielu gałęziach przemysłu – zarówno w produkcji jednostkowej, jak i seryjnej czy masowej. Z powodzeniem stosują je branże: chemiczna, spożywcza oraz przemysłu ciężkiego.

W zakładach produkcji jednostkowej metoda ta jest powszechnie wykorzystywana w przypadku pojedynczych egzemplarzy, które wymagają szczególnej dokładności wykonania – będą to na przykład prototypy, matryce, tłoczniki, elektrody czy rozmaite formy, chociażby wtryskowe. 

W produkcji seryjnej ważny jest natomiast czas produkcji. Dzięki właściwościom frezowania CNC można go znacząco skrócić, a także wykonywać w krótkim okresie czasowym bardziej skomplikowane formy. Daje to wymierne korzyści w postaci swobody w projektowaniu, a także oszczędności w budżecie.

W przypadku produkcji masowej wykorzystanie frezowania CNC także ma niebanalne zalety. Dobrym przykładem będzie przemysł motoryzacyjny, w którym zastosowanie tej metody pomaga obniżyć koszty produkcji części, zwiększyć elastyczność linii produkcyjnej, a także wprowadzić innowacyjne, nowoczesne rozwiązania, co przekłada się na większy rozwój działalności.