Jak mierzyć śruby?

Jak mierzyć śruby

Niemal każdy choć raz w życiu musiał użyć śrub. Znajdują się one w praktycznie wszystkich sprzętach i maszynach, z których korzystamy na co dzień. Jednak niewiele osób wie, czym one tak naprawdę są, do czego służą oraz jak mierzyć śruby, żeby uzyskać prawidłowe dane. Aby poznać odpowiedzi na te pytania, zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem. Znajdują się w nim nie tylko podstawowe informacje o śrubach, ale również praktyczne metody ich pomiaru i narzędzia ułatwiające przeprowadzenie tego procesu.

Czym właściwie są śruby?

Zanim przejdziemy do wskazania zastosowań śrub oraz sposobów ich mierzenia, chcielibyśmy wytłumaczyć, czym właściwie one są. Otóż śruby to elementy konstrukcyjne służące do łączenia różnych komponentów. Wykorzystywane są niemal we wszystkich gałęziach przemysłu. Występują w różnych wariantach. Śruby dostępne na rynku różnią się od siebie m.in. długością gwintu i jego rodzajem oraz kształtem czopa, łba i zakończenia.

Gdzie wykorzystywane są śruby?

Śruby wykorzystywane są w bardzo wielu branżach, zwłaszcza technicznych. Ciężko wyobrazić sobie skonstruowanie bez nich jakiegokolwiek urządzenia czy maszyny. Stosowane są one m.in. w meblarstwie, mechanice samochodowej i budownictwie. Zazwyczaj dostępne bywają również w większości przydomowych warsztatów. Chyba żaden majsterkowicz nie wyobraża sobie nie mieć śrub w swojej walizce narzędziowej.

Jak zmierzyć długość śruby?

Może się wydawać, że zmierzenie śruby to żadne wyzwanie. Przecież wystarczy wyciągnąć miarę i przyłożyć ją do mierzonego elementu. Okazuje się jednak, że wykonanie prawidłowych pomiarów nie jest tak oczywiste. Zatem, jak zmierzyć rozmiar śruby? Jeśli śruba ma od spodu płaski łeb, czyli taki zatrzymujący się na powierzchni skręcanej części, za jej długość uznaje się wyłącznie długość trzpienia. W tym przypadku podczas pomiaru nie uwzględniamy łba. Jeśli jednak śruba wyposażona jest w stożkowy łeb, licujący się z powierzchnią skręcanego elementu, wówczas bierzemy pod uwagę całkowitą długość wraz z łbem.

Jak zmierzyć średnicę śruby?

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, jak zmierzyć średnicę śruby. Wynika to z faktu, że w przypadku śrub można wyróżnić kilka wartości, m.in. średnicę gwintu, trzpienia i łba. Najczęściej mierzona jest średnica gwintu. To właśnie ona zwykle bywa podawana przez producentów śrub. Aby ją zmierzyć, najlepiej skorzystać z suwmiarki. Pomiary należy wykonywać na obszarze środkowym śruby – w ten sposób otrzymuje się najbardziej wiarygodne wyniki.

Jak zmierzyć gwint śruby? Skorzystaj z jednego z czterech sposobów!

Średnicę gwintu śruby można zmierzyć na jeden z czterech sposobów. Istnieje możliwość wykonania pomiarów średnicy nominalnej, głównej, podrzędnej i podziałowej. Pierwsza z nich jest najpopularniejsza, i to właśnie ona podawana jest przez producentów śrub. O sposobie jej mierzenia wspomnieliśmy powyżej. Średnicę główną gwintu mierzy się wzdłuż szczytów lub tzw. grzebienia. Uznawana jest ona za maksymalną wartość.
Średnicę podrzędną mierzymy od podstawy bądź tzw. korzenia gwintu. Jest to wartość minimalna. Natomiast średnicę podziałową mierzy się wzdłuż linii hipotetycznej, przecinającej gwinty w taki sposób, że mierzona odległość pomiędzy wszystkimi bokami gwintu wynosi ½ skoku śruby.

Czym zmierzyć śrubę?

Gdy już wiesz, jak zmierzyć śrubę, zapewne zastanawiasz się, jakie narzędzia warto wykorzystać do pomiarów. Otóż elementy te najłatwiej mierzy się przy pomocy suwmiarki. Narzędzie składa się z suwaka, prowadnicy, powierzchni pomiarowych oraz urządzenia pozwalającego na odczyt pomiarów. Na rynku dostępne są trzy rodzaje suwmiarek:

  • tradycyjne mechaniczne suwmiarki analogowe, posiadające podziałkę kreskową i noniusz na suwaku,
  • suwmiarki wyposażone w czujnik z zębatą listwą i czujnik zegarowy,
  • suwmiarki cyfrowe z elektronicznym wskaźnikiem.

Wszystkie doskonale sprawdzają się podczas mierzenia śrub i dostarczają wiarygodnych informacji. Dzięki nim wykonywanie pomiarów jest łatwe, szybkie i nie powinno sprawić nikomu problemu.