Jak odkręcić śrubę z wyrobioną główką?

Wyrobiona śrubka potrafi skutecznie popsuć szyki podczas pracy i wydłużyć czas, jaki musimy poświęcić na czynności z nią związane. Z pewnością zdarzyło Ci się to już co najmniej kilka razy – szczególnie w przypadku starych lub często wkręcanych i wykręcanych śrub.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak odkręcić śrubę z wyrobioną główką, zapraszamy do lektury! Przedstawimy Ci kilka prostych sposobów na to, jak możesz rozwiązać ten problem.

Jak odkręcić uszkodzoną śrubę? Wykręcanie wyrobionej śrubki w warunkach “polowych”

Istnieje wiele wymyślnych sposobów na to, jak odkręcić śrubę z wyrobionym gwintem. Nie zawsze jednak masz pod ręką niezbędny sprzęt. Możesz spróbować wykorzystać to, co nosisz przy sobie bez względu na to, gdzie się znajdujesz!

Brzeszczot i śrubokręt – niezawodne narzędzia każdego majsterkowicza

Dość nietypowym, ale często skutecznym sposobem na to, jak odkręcić śrubę z wyrobioną główką jest wycięcie nowej szczeliny na śrubokręt. Możesz do tego celu użyć brzeszczotu, który powinien poradzić sobie z metalem bez żadnych problemów. Pamiętaj jednak, że szczelina musi być odpowiednio głęboka!

Standardowe narzędzia, które powinieneś mieć w warsztacie

Możesz również spróbować wykorzystać klucze nasadowe lub płaskie, które zazwyczaj każdy ma pod ręką. Ta metoda sprawdza się jednak tylko w przypadku śrub z kanciastą nasadą. Jednak jak odkręcić uszkodzoną śrubę, która takowego nie posiada? Sprawdź sposoby, o których piszemy niżej!

Jak odkręcić śrubę z wyrobioną główką? Użycie specjalistycznych narzędzi

Kiedy znajdujesz się w swoim warsztacie, masz pod ręką mnóstwo narzędzi, które możesz wykorzystać. W takich okolicznościach kwestia tego, jak odkręcić śrubę ze zjechanym gwintem okazuje się niezwykle prosta do rozwiązania!

Dospawanie “łebka” do śruby

W przypadku, gdy uszkodzona śruba nieco wystaje ponad powierzchnię, w którą jest wkręcona, możesz coś do niej dospawać. W ten sposób zapewniasz sobie dodatkowy punkt zaczepienia. Jak odkręcić śrubę z wyrobioną główką, do której przyspawałeś inny element? Najłatwiej będzie to zrobić przy pomocy kombinerek lub klucza francuskiego.

Preparaty penetrujące mogą Ci pomóc!

W przypadku starych śrub głównym problemem okazuje się rdza lub brud, które dostały się pod śrubę. Warto wypróbować preparaty penetrujące, które pozbędą się tego typu niedogodności. Pamiętaj jednak, że aby to zadziałało – nadal musisz mieć za co złapać! Więc choć odrobina główki musi wystawać ponad powierzchnię, w którą uszkodzona śruba jest wkręcona.

Możesz spróbować podgrzać śrubę

Jeśli masz do dyspozycji palnik acetylenowy lub podgrzewacz indukcyjny – problem zasadniczo został rozwiązany. Jak odkręcić śrubę z wyrobionym gwintem przy użyciu palnika? Po prostu skieruj strumień ognia na śrubę. Zacznie się ona nagrzewać, a objętość metalu zacznie rosnąć. W ten sposób uszkodzona śruba zacznie samoistnie się wykręcać – przynajmniej do pewnego stopnia. Możesz “pomóc” jej przy użyciu kombinerek lub innych narzędzi, które trzymasz w swoim warsztacie.