Na czym polega obróbka skrawaniem cnc?

Obróbka skrawaniem CNC cieszy się obecnie bardzo dużą popularnością. Wynika to z faktu, iż gwarantuje wysoką precyzję, której nie da się osiągnąć podczas obróbki ręcznej. Wykonywane przy jej pomocy projekty są powtarzalne i identyczne. Ponadto dzięki tej technologii można znacznie ograniczyć marnotrawstwo materiałów. Jeśli chcesz dowiedzieć się, na czym polega obróbka skrawaniem CNC, zapraszamy do artykułu.

Obróbka skrawaniem CNC – co to jest?

Obróbka CNC czyli z angielskiego Computerized Numerical Control (Komputerowe Sterowanie Urządzeń Numerycznych) to obecnie najnowocześniejsza metoda wytwarzania precyzyjnych elementów z drewna, metalu i tworzyw sztucznych. Wykorzystuje ona maszynę wyposażoną w specjalistyczny w mikrokomputer, zintegrowany ze sterującą częścią urządzenia. Zatem wszystkie elementy obrabiane są w sposób w pełni zautomatyzowany.

Obróbka CNC – na czym polega?

Wiele osób zastanawia się, czym jest obróbka skrawaniem, na czym polega i jakie są jej zalety. Otóż w CNC, podobnie jak w przypadku tradycyjnej obróbki konwencjonalnej, warstwa materiału z przygotówki jest niwelowana za pomocą specjalnego narzędzia skrawającego. Jednak w przypadku skrawania CNC proces odbywa się w sposób zautomatyzowany. Wszelkimi czynnościami związanymi z obróbką materiału zajmuje się program komputerowy. Podczas skrawania naddatek materiału jest usuwany przy użyciu energii mechanicznej, za pomocą specjalnego narzędzia. W zależności od typu zastosowanego narzędzia obróbkę CNC można podzielić na ścierną i wiórową.

Obróbka skrawaniem CNC – zastosowanie

Obróbka CNC cieszy się obecnie ogromną popularnością. Dzięki temu, że umożliwia na doskonałe zachowanie parametrów projektu, wykorzystywana jest w wielu branżach m.in. medycznej, energetycznej, elektronicznej i motoryzacyjnej. Stosowana jest także w licznych gałęziach przemysłu. Służy m.in. do produkcji części maszyn, różnorodnych urządzeń i przedmiotów codziennego użytku. Odgrywa również bardzo istotną rolę podczas tworzenia silników samochodowych.

Obróbka CNC – zalety tej technologii

Gdy już wiesz, na czym polega obróbka skrawaniem CNC, zapewne zastanawiasz się, jakie są jej zalety. Otóż technologia ta umożliwia precyzyjne wytworzenie nawet szczególnie skomplikowanych elementów w bardzo krótkim czasie i zgodnie ze ściśle określonymi parametrami. Obróbka CNC niweluje ryzyko powstania błędów w czasie produkcji i pozwala na stworzenie dużej liczby elementów o identycznym wyglądzie w niezwykle krótkim czasie. W efekcie obniża koszty produkcji i znacznie zwiększa efektywność w przedsiębiorstwach produkcyjnych. Umożliwia zaoszczędzenie na materiale i skraca czas pracy. Warto również zaznaczyć, że elementy wykonane za pomocą obróbki skrawaniem CNC wyróżniają się perfekcyjnymi krawędziami, niewymagającymi przeprowadzania dodatkowej obróbki.

Etapy procesu obróbki skrawaniem CNC

Obróbka skrawaniem CNC składa się z trzech głównych etapów:
● przygotowania projektu w specjalnym programie komputerowym,
● adaptacji stworzonego projektu na plan sterowania,
● obróbki wybranego materiału.

Proces skrawania CNC jest stosunkowo szybki i bardzo precyzyjny. W czasie obróbki narzędzie skrawające jest nieustannie w ruchu obrotowym, a powierzchnie materiałów są obrabiane przy użyciu ostrych narzędzi. Na końcu procesu materiał jest szlifowany, dzięki czemu trafia on w nasze ręce w perfekcyjnej formie.

Obróbka skrawaniem CNC w PPHU KODER

Jeśli szukasz firmy wykonującej obróbkę skrawaniem CNC, zapraszamy do skorzystania z naszej oferty. Nasze rodzinne przedsiębiorstwo posiada spore doświadczenie i wiedzę na temat tej technologii. Usługi świadczymy na najwyższym poziomie. Wykonujemy je przy użyciu profesjonalnych maszyn, dzięki którym osiągamy najlepsze efekty. Mamy wielu stałych, zadowolonych klientów z Polski i zagranicy, co potwierdza wysoką jakość naszych usług. Jeśli jesteś zainteresowany naszą ofertą obróbki skrawaniem CNC, zapraszamy serdecznie do kontaktu. Z przyjemnością przedstawimy szczegóły o wykonywanych usługach.