Obróbka metali – co to jest?

Zastanawiasz się, co to jest obróbka metali? W skrócie jest to proces polegający na zmianie kształtów elementów metalowych pod wpływem odpowiednich działań np. mechanicznych. Wyróżnić można trzy rodzaje obróbki metali:

  • obróbkę skrawaniem – polega na mechanicznym usuwaniu naddatku materiału w celu wyprofilowania metalu do wcześniej ustalonej postaci, wyróżnić tu możemy toczenie, frezowanie i szlifowanie
  • obróbkę plastyczną – przeprowadzana na zimno lub na gorąco, wyróżnić możemy kucie, tłoczenie, ciągnienie i gięcie
  • obróbkę cieplną – zabiegi termiczne, zmieniające strukturę stopów metali, a przy tym modyfikujące poszczególne własności chemiczne, fizyczne i mechaniczne materiału.

Najpowszechniejszą, a przy tym najwydajniejszą metodą obróbki metali jest obróbka skrawaniem, w szczególności obróbka poprzez toczenie. Obróbka ta polega na usuwaniu wierzchniej części materiału z wykorzystaniem ruchu obrotowego, w który wprowadza się element modelowany. Działanie to daje Ci możliwość wytworzenia bardzo dokładnych produktów końcowych.

 

Konwencjonalna obróbka metali, ze względu na element ludzki zajmuje jednak sporo czasu, a do tego wymagane są spore umiejętności, aby mieć pewność, że stworzony tą metodą element będzie identyczny jak w projekcie. Jeśli chcesz więc w szybki i prosty sposób osiągnąć wysoce dokładne produkty końcowe w obróbce metali, z pomocą przyjdą Ci frezarki CNC, wyposażone w mikrokomputer zintegrowany z maszyną.

 

Obróbka metali CNC

 

Obróbka CNC tym się różni od obróbki konwencjonalnej, że nie musisz własnoręcznie operować maszyną w celu osiągnięcia pożądanego efektu. W tym rodzaju maszyny wystarczy wcześniej ustawić odpowiedni, wcześniej wprowadzony program, aby maszyna sama zaczęła obrabiać materiał w sposób, jaki chcesz.

 

Dodatkową zaletą takiego sprzętu jest fakt, że wytworzenie innego, lecz bardzo podobnego do wcześniejszych projektów produktu jest znacznie prostsze – wystarczy tylko przerobić program i zapisać go jako nowy, a obróbka CNC zrobi się sama. Jest to idealne rozwiązanie dla ludzi, którym zależy na czasie i dokładności.

 

Obróbka metali CNC – zalety

 

Jedną z największych zalet obróbki metali z wykorzystaniem maszyn CNC jest bez wątpienia fakt, że do korzystania z nich nie jest wymagane tak wielkie doświadczenie jak przy korzystaniu z maszyn konwencjonalnych. Tu, gdzie wcześniej wymagane były spore umiejętności i doświadczenie, teraz wystarczy wprowadzić odpowiedni program i ustawić materiał w maszynie i czekać na efekty.

 

Dodatkowo podczas działania maszyna nie potrzebuje tak wiele uwagi, ze względu na to, że cały proces regulowany jest komputerowo i nie jest wymagana ręczna ingerencja operatora maszyny. To sprawia, że w trakcie jej działania można przygotowywać inne elementy do obróbki lub tworzyć projekty nowych elementów do wytworzenia.

 

Obróbka metali CNC – czy są jakieś wady?

 

Jedyną wadą maszyn CNC jest ich dość wysoka cena i spore rozmiary, przez co po pierwsze raczej ciężko jest taki sprzęt kupić, a po drugie możesz nie znaleźć miejsca w swoim domu, o ile nie poświęcisz na przykład całego garażu. Na szczęście są specjalistyczne firmy, z którymi można wejść we współpracę i zlecać im projekty do wykonania na maszynach CNC. Jest to idealne rozwiązanie, jeśli rzeczywiście nie masz zamiaru wydawać sporej sumy na kupienie maszyny CNC i zorganizowanie dla niej miejsca.

 

Dodatkowo przy takim rozwiązaniu wystarczy przekazać firmie, której zleca się wykonanie obróbki metali, odpowiedni program, aby mieć pewność, że ta, z wykorzystaniem tego specjalistycznego sprzętu, odda Ci na koniec dokładnie taki produkt, jakiego oczekujesz i potrzebujesz.

 

Obróbka metali CNC – wybór profesjonalnej firmy

 

Oczywiście każda firma różni się od siebie i o ile maszyny działają z wykorzystaniem programu, tak każda maszyna różni się od siebie jakością i dokładnością. Jeśli więc zależy Ci na jak najlepszych rezultatach, zawsze sprawdzaj sprzęt, jakim dysponuje dana firma. Zwykle nie jest dobrym pomysłem patrzeć tylko i wyłącznie na cenę usługi, ponieważ może się okazać, że cena ta wynika z wad sprzętu, którym firma dysponuje, lub z niskiej jakości maszyny.