Toczenie a frezowanie CNC – różnice

Toczenie i frezowanie CNC cieszą się ogromną popularnością. Stanowią bardzo podobne metody obróbki, gwarantujące ponadprzeciętną precyzję. Często są ze sobą mylone, lecz należy pamiętać, że procesy te posiadają nieco odmienne cechy. Jeśli chcesz dowiedzieć się, czym się różni toczenie od frezowania, zapraszamy do lektury artykułu.

Frezowanie CNC – na czym polega?

Frezowanie CNC to jedna z najpopularniejszych technik obróbki skrawaniem, polegająca na obrabianiu unieruchomionego przedmiotu przy pomocy frezarki wykonującej ruch obrotowy. Ostrza tego narzędzia ścinają górną warstwę przedmiotu aż do momentu otrzymania pożądanego rezultatu.

Należy pamiętać, że frezowanie CNC jest procesem całkowicie zautomatyzowanym, gwarantującym ponadprzeciętną precyzję. Nie bez powodu cieszy się on tak świetnymi opiniami. Idealnie odwzorowuje założenia projektu, zapewnia niezwykłą dokładność i pozwala na ograniczenie zużycia materiałów dzięki przemyślanie określonym parametrom.

Ponadto frezowanie CNC znacznie ogranicza czas produkcji różnorodnych przedmiotów i usprawnia pracę w wielu branżach.

Toczenie CNC – na czym polega?

Toczenie CNC to w pełni zautomatyzowana metoda obróbki skrawaniem, wykorzystująca  mikrokomputer zintegrowany ze sterującą częścią obrabiarki. Podczas całego procesu przedmiot zlokalizowany w tokarce jest wprawiany w ruch obrotowy, a nóż skrawa jego zewnętrzną warstwę według parametrów wprowadzonych do maszyny.

Metoda ta, podobnie jak frezowanie CNC, cieszy się ogromną popularnością i jest wykorzystywana w wielu branżach m.in. automotive czy rolniczej. Ma ona wiele zalet. Przede wszystkim cechuje się ponadprzeciętną precyzją, a także znacznie przyspiesza procesy produkcyjne. Dodatkowo wyróżnia się powtarzalnością wykonanych części.

Sprawdź naszą ofertę toczenia CNC – Usługi Toczenia CNC

Toczenie a frezowanie – różnice

Gdy już wiesz, na czym polegają obie metody, czas poznać różnice między toczeniem i frezowaniem CNC. Główną rozbieżnością pomiędzy tymi technikami jest sposób ich pracy. W czasie toczenia obrabiany przedmiot umieszcza się w tokarce, po czym jest obracany oraz skrawany przez narzędzie tnące aż do uzyskania odpowiedniego kształtu. Proces frezowania wygląda na odwrót – obrabiany przedmiot pozostaje nieruchomy, a noże zostają wprawione w ruch obrotowy.

Kolejną różnicą między toczeniem a frezowaniem jest efekt, jaki pozwalają uzyskać. Pierwsze z wymienionych umożliwia nadanie obiektom kształtu cylindrycznego lub stożkowego, natomiast w wyniku drugiego otrzymuje się przedmioty płaskie.

Ponadto podczas frezowania używa się innych narzędzi niż w przypadku toczenia CNC. Do pierwszego z tych procesów stosuje się wielopunktowe frezy, natomiast w przypadku drugiego wykorzystuje się jednopunktowe narzędzie tnące, zwane SPTT.

Sprawdź naszą ofertę frezowania CNC – Usługi Frezowania CNC

Toczenie i frezowanie CNC – podobieństwa

Gdy już wiesz, czym się różni toczenie od frezowania, czas dowiedzieć się, co łączy obie techniki. Otóż zarówno pierwsza metoda, jak i druga stanowią konwencjonalne sposoby obróbki. Obie wykorzystują zaawansowane narzędzia tnące, które szybko, a zarazem skutecznie ścinają wierzchnie warstwy obrabianych materiałów.

Ponadto zarówno toczenie, jak i frezowanie wytwarzają produkty uboczne w postaci wiórów. Podobieństwem między tymi metodami jest także fakt, iż są w pełni zautomatyzowane, a także umożliwiają uzyskanie niezwykle precyzyjnych efektów obrabiania.

Usługi toczenia i frezowania CNC

Mamy nadzieję, że dzięki naszemu artykułowi już wiesz, czym się różni toczenie od frezowania. Jeśli szukasz firmy zajmującej się obróbką przedmiotów wymienionymi metodami, zachęcamy do skorzystania z naszych usług.

Od lat specjalizujemy się w toczeniu i frezowaniu CNC. W związku z tym mamy na swoim koncie bardzo dużo udanych realizacji. Dysponujemy świetnymi maszynami, pochodzącymi od renomowanych producentów, które pozwalają nam osiągać najlepsze efekty. Zlecenia zawsze wykonujemy terminowo i rzetelnie.

Serdecznie zapraszamy do skorzystania z naszej oferty toczenia i frezowania CNC. Jesteśmy przekonani, że spełnimy Twoje oczekiwania!