Toczenie CNC – co to jest i na czym polega

Toczenie CNC cieszy się obecnie bardzo dużą popularnością. Znajduje zastosowanie w wielu branżach m.in. motoryzacyjnej, rolniczej i meblarskiej. Jest procesem w pełni zautomatyzowanym i bardzo precyzyjnym. Jeśli chcesz dowiedzieć się, czym dokładnie jest toczenie cnc i na czym polega, zapraszamy do artykułu.

Toczenie CNC – wykonanie

Toczenie CNC to niezwykle precyzyjna i w pełni zautomatyzowana metoda obróbki skrawaniem. Proces ten polega na skrawaniu materiału przy pomocy sterowanych komputerowo maszyn. W czasie toczenia CNC materiał wiruje, natomiast narzędzie pozostaje nieruchome. W tokarkach CNC używa się narzędzia wyposażonego w jedno ostrze, które w czasie skrawania cały czas pozostaje w materiale.

Toczenie CNC umożliwia obróbkę bardzo wielu materiałów, przede wszystkim drewna, metali i tworzyw sztucznych. Proces ten wykorzystywany jest do tworzenia różnorodnych części m.in. cylindrów, śrub, kół, pierścieni i wałków. Toczenie CNC bardzo cenione jest w branży motoryzacyjnej i rolnictwie. Umożliwia uzyskanie licznych komponentów do samochodów i maszyn rolniczych.

Toczenie CNC – rodzaje

Gdy już wiesz, na czym polega toczenie CNC, czas poznać jego rodzaje. Otóż można wyróżnić toczenie:

  • poprzeczne – w czasie którego nóż wykonuje ruch posuwisty prostopadle do osi toczenia obrabianego materiału,
  • kształtowe – podczas którego używane są różnorodne prędkości, posuwy oraz głębokości skrawania,
  • wzdłużne – w trakcie którego posuwowy ruch noża wykonywany jest w pozycji równoległej do powierzchni materiału,
  • kopiowe – jak sama nazwa wskazuje, polega na tworzeniu kopii. Podczas tego procesu nóż ustawia się tak, aby materiał uzyskał ściśle określoną formę. W przypadku toczenia kopiowego wykorzystywane są wzorniki.

Biorąc pod uwagę technikę obróbki, wyróżnia się również toczenie wykańczające oraz toczenie zgrubne. Pierwsze z nich cechuje się niewielką głębokością skrawania, natomiast podczas toczenia zgrubnego nóż tokarski wcina się głęboko w obrabiany materiał.

Czy toczenie CNC jest tym samym co frezowanie CNC?

Toczenie CNC nie jest tą samą metodą, co frezowanie CNC. W przypadku frezowania narzędzie wiruje, natomiast obrabiany materiał pozostaje nieruchomy. Zupełnie odwrotnie jest w przypadku toczenia. Ponadto maszyny tokarske są wyposażone w jedno ostrze, które cały czas znajduje się w materiale, natomiast we frezarkach jest bardzo dużo ostrzy, które wchodzą i wychodzą z obrabianego tworzywa. Dodatkowo w czasie toczenia CNC powstają długie wióry, a podczas frezowania produkowane są wióry krótkie. Różnicą między tymi dwoma metodami jest także fakt, iż toczenie pozwala wytworzyć powierzchnie, takie jak stożki czy walce, a frezowanie głównie generuje powierzchnie płaskie.

Toczenie CNC – metoda obróbki skrawaniem o wielu zaletach

Toczenie CNC nie bez powodu cieszy się tak ogromną popularnością. Ma ono bardzo wiele zalet. Przede wszystkim znacznie skraca procesy produkcyjne. Dzięki temu, że wykorzystuje zautomatyzowane maszyny, czas obróbki jest krótszy, a uzyskane części są wykończone niezwykle precyzyjnie. Ponadto toczenie CNC jest znacznie bezpieczniejsze niż toczenie klasyczne. Wynika to z faktu, iż operator tokarki nie ma bezpośredniego kontaktu z obrabianym materiałem. Dodatkowo toczenie CNC pozwala nadać obrabianym różnorodne formy.

Toczenie CNC – PPHU KODER

Jeśli szukasz dobrej firmy zajmującej się toczeniem CNC, zapraszamy Cię do zapoznania się ze szczegółami naszej oferty: https://koder.mielec.pl/oferta/toczenie-cnc/. Jesteśmy doświadczonymi specjalistami, specjalizującymi się w toczeniu CNC od lat. Mamy odpowiednie kwalifikacje i bardzo dużą wiedzę na temat tej obróbki skrawaniem. Ponadto dysponujemy nowoczesnymi tokarkami CNC, które pozwalają nam osiągnąć wspaniałe efekty obróbki. Oferujemy usługi w konkurencyjnych cenach, a dodatkowo gwarantujemy profesjonalną obsługę i terminowość. W razie pytań lub wątpliwości zapraszamy do kontaktu z naszym zespołem!